Ekonomi

New York Borsası Tüketici Enflasyon Verilerini Bekliyor

YENİ New York Borsası, yarın açıklanacak tüketici enflasyonu verisi öncesi haftanın ilk işlem gününü karışık bir seyirle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,16 artışla 34.337,87 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,08 düşüşle 4.411,55 puana, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,22 düşüşle 13.767,74 puana geriledi.

ABD’de yatırımcılar yarın açıklanacak Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) bilgisini beklerken, haftanın ilk işlem gününde borsalarda karışık bir seyir gözlendi.

Analistler, enflasyon verilerinin yanı sıra ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını ne kadar süreyle yüksek tutacağına ilişkin beklentileri şekillendirebilecek diğer ekonomik verilerin de yatırımcıların ilgi odağında olduğunu belirtti.

ABD Kongresi’nde federal hükümeti finanse edecek bütçe konusunda anlaşma sağlanamaması durumunda hükümetin hafta sonu kısmi kapanma riskinin bulunduğunu hatırlatan analistler, uzun vadeli bir kapanmanın ekonomiyi de olumsuz etkileyebileceğini belirtti.

New York Fed’in Ekim ayı Tüketici Beklenti Anketi sonuçlarına göre Amerikalı tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentileri Ekim ayında yüzde 3,6’ya geriledi.

ABD federal hükümetinin bütçe açığı, 2024 mali yılının ilk ayı olan Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 azalarak 66,6 milyar dolara ulaştı.

saruhanlihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu