Haber

İngiltere, Nijer’deki darbeyi kınadı

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Kalkınma ve Afrika Devlet Bakanı Andrew Mitchell, “İngiltere, Nijer’de demokrasi ve istikrarı baltalamaya yönelik her türlü girişimi en güçlü şekilde kınıyor” dedi. sözünü kullandı.

İngiliz Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Mitchell’in Nijer’deki darbeye ilişkin değerlendirmelerine yer verildi.

Mitchell, İngiltere’nin Nijer’deki olayları yakından takip ettiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Birleşik Krallık, Nijer’de demokrasi ve istikrarı baltalamaya yönelik her türlü girişimi en güçlü şekilde kınıyor. Afrika Birliği ve Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu, ülkedeki kabul edilemez olaylara son vermeli, Nijer’in demokratik olarak seçilmiş kurumlarını tam ve hızlı bir şekilde yeniden tesis etmelidir. Biz çağrılarına katılıyorum.”

Nijer’de dün Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’u gözaltına alan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurları, akşam saatlerinde televizyonda darbe bildirisi okuyarak yönetimi ele geçirdiklerini açıkladı.

Silahlı Kuvvetler ayrıca “güvenlik güçlerinin farklı unsurları arasında kan dökülmesini önlemek ve Başkan Bazoum ve ailesinin fiziki bütünlüğünü korumak” için darbeyi desteklediğini açıkladı.

Darbenin arkasında yaklaşık 10 yıl Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı olarak görev yapan General Omar Tchiani’nin olduğu ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu